Určitě každý z nás miluje teplé domácí uzené, kdo by ho také nemiloval ta vůně, je k nezaplacení. Existuje mnoho druhů udíren, záleží jen na Vás, jak moc jí budete využívat a na jaké množství máte zálusk. Teď se společně podíváme, jaké druhy udíren máme a na co je jaká dobrá.
Druhy udíren:
1) Zděná
2) Dřevěná
Zděná – náročnější na stavbu, ale s velkými výhodami. Pokud se do stavby pustíte, určitě si dobře prostudujte postup. Velkou roli hraje délka roury a průměr průduchu od ohniska ke komoře, kde je zavěšené maso. Střechu lze udělat plechovou, a to buď do špičky, nebo rovnou. Po dokončení stavby je dobré udírnu roztopit na prázdno, aby se vypálila po dobu 24 hodin. Vždy využijte na stavbu komory šamotové cihle. Výhodou je velikost udírny, jakou si jí postavíte, tak velká zkrátka bude. Můžete samozřejmě udit ryby, maso i sýr, je jen na Vás co zvolíte. Nedoporučuji kombinovat ryby a maso.
Dřevěná – tento druh udírny tvoří převážně dřevěná bedna, kterou zapasujete na již vytvořený základ. Udírnu se dá jednoduše koupit, takže Vám ušetří dost práce. Dobré je dodržet průměr trubky, která by měla být, alespoň 30 cm široká a měla tvořit správný spád, tak aby kouř pozvolna stoupal. Mezi lidmi co udí, se spekuluje hodně o délce trubky, kterou jde kouř. Někdo dělá průduch až 3 metry dlouhý, aby šel kouř úplně studený, někdo je zastánce kratšího. Doporučuji pročíst si více o délce trubky, kterou kouř stoupá. K udírně se prodává teploměr, který Vám zajistí dobrou kontrolu teploty během uzení.
Někteří lidé kombinují udírnu zděnou a komoru udělají celou z plechu. Jde také o velice dobrou variantu, musíte však sehnat kovovýrobu, která Vám udělá nejlépe udírnu na míru.
Nejčastěji se udí z bukového, dubového, tvrdého dřeva, avšak největším ternem je dřevo švestkové.
Zda se rozhodnete pro udírnu zděnou nebo dřevěnou, mějte na paměti, že nejde o to, jaká udírna bude, ale jde o výsledný efekt, co z ní vyjde. Takže pokud maso bude dobré a lidem bude chutnat, máte vyhráno.