Na trhu webových prohlížečů se několik let pohybují stejní hráči. Dlouhodobě tomuto trhu kraluje Google Chrome, který má podle aktuálních statistik nainstalováno přes 60% uživatelů na internetu. Není ovšem důvod se bezmyšlenkovitě přidávat k většině. Každému vyhovuje něco jiného a i konkurence od Microsoftu a Mozilly mají rozhodně co nabídnout. Proto neuškodí menší srovnání.
Coogle Chrome
Jednou z předností prohlížeče od Googlu je široká škála možných rozšíření prohlížeče, díky kterým si jej můžete do detailu personalizovat. Google také neustále pracuje na zabezpečení, prohlížeč pracuje rychle, ale zároveň je Chrome poměrně náročný na výkon. Pokud tedy máte omezenou paměť RAM, uděláte lépe, když se porozhlédnete u konkurence.
Mozilla Firefox
Hlavní konkurence Googlu doznala po několika slabších letech značných vylepšení a nyní pracuje také velice rychle. Prohlížeč Firefox však není na výkon počítače zdaleka tak náročný. Firefox ale exceluje především v oblasti ochrany soukromí. Mozilla je přece jen nezisková oragnizace, což znamená, že nemá stejnou motivaci k prodeji vašich dat jako někteří jiní vývojáři prohlížečů.
Microsoft Edge a Internet Explorer
Edge od Microsoftu, který je předinstalovaný ve Windows 10, je také rychlý a dá se doporučit i z hlediska bezpečnosti. Uživatele Windows 10, kteří používají jiný prohlížeč může na druhou stranu iritovat například to, že je Microsoft nutí využívat Edge pro odkazy otevřené v aplikaci Mail.
Druhý prohlížeč od Microsoftu už náročnějším uživatelům nemá příliš co nabídnout. Internet Explorer nepodporuje rozšíření prohlížeče tak jako konkurence a výkonností je také nepředčí. Pokud máte starší počítač, může vás zaujmout, že Internet Explorer 11 vyžaduje méně paměti RAM a procesoru, než by ekvivalentní stránky v prohlížeči Chrome nebo Firefox vyžadovaly.
Ostatní prohlížeče
Podceňovaný prohlížeč Opera také trpí na slabší podporu rozšíření prohlížeče. Pro opravdu pomalá internetová připojení je ale zajímavá funkce Opera Turbo. Ta zkomprimuje váš webový provoz a nasměruje jej prostřednictvím serverů Opery. Snižuje se také množství přenášených dat, což je užitečné, pokud používáte mobilní připojení.
Prohlížeč Vivaldi a jeho uživatelské prostředí si lze naopak výrazně přízpůsobit podle potřeb. Rozhodně však nevyniká rychlostí. V případě Tor Browser pak získáte excelentní nástroj pro ochranu soukromí výměnou za mizernou rychlost.