Sociální fobie je strach ze společnosti, a je mezi lidmi častější, než byste si možná mysleli. Může jí trpět až polovina dospělých, kteří jsou pak často považování za introverty. Tato fobie pak jednotlivce omezuje v životě.
Jak se projevuje?
Sociální fobie se projevuje buď v sociální, nebo fyzické rovině.
1. Sociální rovina: Lidé se vyhýbají sociálním situacím, jako je například styk s lidmi, seznámení se s druhou osobou, telefonování, přijímání návštěv, práce, studium, setkání s autoritou, projevení názoru ve skupině osob, mluvení na veřejnosti atd.
2. Fyzická rovina: Osoby, které trpí sociální fobií, se můžou dostat do nepříjemných situací, nebo jsou k nim nuceny tlakem okolí. Fyzická rovina se pak projevuje červenáním, pocením, třesem rukou nebo i zhroucením.
Lidé, kteří trpí sociální fobií, mají často fyzické problémy, které se projevují až silnou úzkostí, strachem a studem.
Tito lidé zažívají nepříjemné tělesné stavy, například bušení srdce, třes, pocení, červenání, návaly horka. Mívají také negativní myšlenky, které se vztahují na vlastní osobu. Pokud není vyhnutí nepříjemným situacím, nastupuje strach, který může vést ke stresu, depresi nebo závislosti na alkoholu nebo drogách.
Jak jsme ji získali?
Naučili jsme se ji. Sociální fobie je naučená reakce na nepříjemnou situaci nebo zážitek. Často vzniká již v dětství. Původ má v nízkém sebevědomí, zkresleném sebehodnocení a malé sebeúctě.
Jak se jí bránit?
Postup by vám měl vypracovat zkušený psycholog. Můžete na sobě pracovat také sami. Zkuste jednoduše čelit tomu, co ve vás vyvolává strach. Pokud neradi chodíte do společnosti sami, jděte s kamarádkou, ale v průběhu večera se rozdělte. Po čase můžete chodit sami tam, kde jste již byli s doprovodem. Nezapomeňte se pochválit, jak dobře jste to zvládli. V žádném případě si nepřipouštějte negativní myšlenky.
Se svým problémem se svěřte někomu, komu důvěřujete. Pomůže vám zabojovat a podpoří vás. Pro vás tak bude vše snazší.