Pokud sníte o vlastním domě či bytě, je jednou z možností, jak si tento sen splnit, hypotéka. Avšak jakmile se začnete o toto téma hlouběji zajímat, zjistíte, že jich existuje mnoho druhů a pro laika může být obtížné se v tom orientovat. Zvlášť když je použit i odbornější jazyk a termíny, které běžnému člověku, který s něčím takovým dosud nepřišel do styku, absolutně nic neříkají a může se jen dohadovat, co vlastně znamenají.
Jedním z těch populárnějších typů je hypotéka bez registru. Její předností je to, že žadatel není prověřován v registru dlužníků, což ji činí dostupnější pro širší škálu obyvatel. Možná vám přijde, že firmy podstupují přílišné riziko, musíme si však uvědomit jednu věc, a tou je jak tento registr vlastně funguje.
Je totiž fakt, že se do něj člověk nemusí dostat vlastním přičiněním. Příběhy o tom, kdy si někdo vzal na svého partnera či příbuzného půjčku, a tu pak neplatil, jsou dost známé. Můžete se tam však také dostat, když se například zpozdíte o pár dní s platbou za energie.
Je zde totiž málo známý fakt, že výmaz neprobíhá automaticky. To, že všechny své dluhy splatíte, neznamená, že vám záznam v registru v ten moment vymažou. Výmaz se zde totiž provádí až na osobní žádost dlužníka, který musí prokázat, že má vše splacené. Jelikož však, jak už bylo řečeno, toto ví málokdo, je spousta lidí, kteří měli dluhy například před lety, od té doby je v pořádku splatili, avšak záznam stále mají.
A právě pro tuto klientelu jsou hypotéky bez registru nejvhodnější. Ti totiž mají schopnost splácet stejnou jako kterýkoliv jiný člověk, avšak kvůli tomu, že mají záznam, jsou obvykle automaticky považováni za rizikové klienty a budoucí neplatiče.
Bohužel, většina žadatelů se z této skupiny nerekrutuje. Obvykle o ni přicházejí žádat lidé, kteří tam mají záznam oprávněně a skutečně mají dluhy, které musí splácet. Avšak vzhledem k tomu, že se mimo jiné dokládá při podání žádosti i příjem, který u těchto lidí nebývá velký, se naštěstí naprostá většina těchto rizikových zákazníků vyfiltruje a je odmítnuta.