Položte si koberec sami
Položit koberec na podlahu zvládne při troše šikovnosti každý. Podstatné je, aby byla podlaha dobře vyrovnaná do roviny, a aby byla místnost zcela vyklizená. Poté koberec roztáhněte po celé ploše, aby se netemperoval na pokojovou teplotu, a po dvou hodinách jej začněte od jednoho roku pokládat. Provádějte to tak, že si ponechte kousek přečnívat ke stěně a technickým nožem jej přesně podle hrany podlahy a stěny zařezávejte, aby přesně kopíroval tvar místnosti. Na závěr si můžete vytvořit cca 7 cm vysoký sokl, který ze zbytku koberce nařežete, a přilepíte chemoprenem.
Čištění nechte na odbornících
Pravděpodobně vás napadne, že klasický sáčkový vysavač, a dokonce i řada vysavačů na „mokrý způsob“ zanechává v kobercových vláknech zbytky znečištění, a že se tkanina na podlaze již nikdy nebude podobat té, co jste si první den přinesli z obchodu (nebo vám ji přivezla přepravní služba či stěhovací firma). Jde o to, že koberec, to je důmyslný systém tkaných vláken (strojně či ručně), a že je to vlastně textilie, položená na podlaze, která podléhá gravitačnímu působení. Ano, právě gravitace je ta síla, která způsobuje, že na podlahu dopadá vše, co poletuje vzduchem, a co se zrovna nepřichytí na stěnách a na jiných předmětech.
Podlahová krytina je doslova jímačem prachu a nutí nás k pravidelnému úklidu – na koberci vysavačem, na dlažbě či linoleu nebo palubkách např. mokrým mopem. Ovšem u koberců je ve hře ještě něco jiného – je to textilie, a zjednodušíme-li pohled na věc, je to, jako kdybyste položili na podlahu třeba kalhoty, svetr nebo ponožky.
Kalhoty, svetry i ponožky pravidelně končí v koši na prádlo a poté v bubnu pračky nebo v nádobě na ruční praní. Zkrátka všechny oděvy musíte prát pravidelně, a kdybyste to neprováděli, jistě si umíte představit, co by to znamenalo – zanesená špína mezi textilními vlákny a hlavně zápach. No a to samé probíhá na podlaze – sice pomaleji a více skrytě, ale probíhá. Vysavač posbírá jen část nečistot a ten zbytek by se měl odstranit tak, jak to provádíte s prádlem v pračce – mokrou cestou a nějakým strojem, např. čištění koberců v Praze dobře hodnoceným systémem Rotovac.