Módní trend nám dnes radí nesolit. Lékaři upozorňují, že nadměrné užívání soli vede k různým zdravotním problémům. Zatěžuje především ledviny a žaludek. Na slanou chuť si zvykáme už od dětství. Nejvíce soli přijímáme v nakoupených potravinách a surovinách. Věnovat pozornost musíme hlavně bujónům, kořenícím směsím a ochucovadlům. Sůl můžeme částečně nahradit bylinkami. Sůl je, ale k životu také důležitá. Je základem každé kuchyně. Proto je dobré zvolit zlatou střední cestu, solit rozumně a používat kvalitní sůl.
Známe několik druhů jedlých solí
– Bílá
– Mořská
– Himalájská růžová sůl
– Černá
– Mletá
– Hrubá
– Sůl z Mrtvého moře
Kvalitní sůl dodává tělu důležité minerální a stopové prvky. Zajímavá svým použitím je černá sůl. Je to druh nerafinované vulkanické soli chutnající po vajíčkách. Obsahuje vysoký podíl železa. Napomáhá při plynatosti, pálení žáhy při trávení a čištění střev a nezvyšuje obsah sodíku v krvi.
Neméně přínosná pro naše zdraví je růžová sůl. Nerafinovaná přírodní krystalická sůl obsahuje
84 stopových prvků, železo, měď, hořčík, zinek a vápník. Růžová sůl je velice chutná a hodí se pro studenou i teplou kuchyni. Je ručně těžena, omývána a usušena na slunci. Neobsahuje žádné umělé ani chemické příměsi.
Samotnou kapitolu tvoří sůl z Mrtvého moře její využití je velmi rozsáhlé. Nerafinovaná minerální sůl má blahodárné účinky nejen vnitřně, ale především při zevním používání. Působí blahodárně při léčbě kožních potíží, atopických ekzémech i lupence a kožních zánětech.
Sůl nám neslouží jen v potravinářství, ale také v průmyslu. Najdeme využití ve formě relaxačních koupelových solí, posypových solí, krmných solí pro hospodářskou a lesní zvěř, solí do myček nádobí, solí na změkčení vody nebo soli do solných jeskyní.
Průmyslové soli jsou vhodné pro jakákoli odvětví v průmyslu.