Organismusženy čelí v období menopauzy hormonálním změnám. Projevuje se to často třeba změnami nálad až depresemi, špatným spaním, návaly horka, přibíráním na váze až obezitou nebo osteoporózou. S něčím pomůžou odborníci, ale něco zvládneme jistě i bez nich. Například udržet své tělo v kondici! To nás pak chrání nejen od obezity, ale i před tím, aby špatná nálada přerůstala v depresi.
Důležitý je dostatečný spánek a zdravé střídmé stravování. Neváháme ani s použitím vhodných doplňků stravy. Třeba „životabudičů“, jako jsou například maca peruánská, ženšen, kustovnice čínská(goji), ginko biloba a jiné.
Pokud ještě nejsme zvyklé na pravidelný pohyb, je opravdu nejvyšší čas to napravit a vybrat si pro sebe nejvhodnější sport. Budeme zdravější, ale také veselejší a hezčí! A když při sportování budeme spalovat dost kalorií, můžeme je pak občas bez výčitek doplnit i nějakou tou sladkostí na obalení nervů!
Krůček po krůčku
Pokud jsme dosud opravdu nesportovali, je potřeba začít pomalu. Ovšem pravidelně! Pro začátek se nejlépe hodí obyčejná (ale účinná) chůze. Více chodíme, vyhýbáme se výtahům i eskalátorům, vyhledáváme schody. Postupně prodlužujeme trasy, přidáváme krátké (a pak delší) procházky. Dobrými parťáky jsou děti a pejsci! A na delší hezký výlet můžeme vzít celou rodinku.
Přidáme sport
Když jsme už trochu v kondici, nezadýcháváme se po zdolání několika schodů či malého kopce, je čas přidat vhodnou sportovní aktivitu. Samozřejmě takovou, co nás baví a budeme se jí tedy věnovat pravidelně a dlouhodobě. Kdo potřebuje shodit pár kilo, měl by zvolit takový sport, při kterém se dostane na tepovou frekvenci 110 až 130 tepů za minutu. Orientačně ji můžeme poznat tak, že si při zvoleném sportování můžeme s někým bez větších problémů s dechem povídat. Přesně to ovšem zjistíme jen když „tepovku“ změříme. Vhodnou volbou jsou vytrvalostní sporty jako je běh, plavání, cyklistika nebo horská turistika. Můžeme ale hrát i basketbal, volejbal či jiný míčový sport nebo tančit! Důležité je, aby mám pohyb dělal radost!